Ograniczanie zwolnienia jest wbrew celom ustawy
Nowa inwestycja nie musi polegać tylko na założeniu nowego przedsiębiorstwa. Może być ona realizowana także w ramach przedsiębiorstwa istniejącego i polegać na np. zwiększeniu jego zdolności produkcyjnej w drodze modernizacji i rozbudowy już funkcjonujących środków trwałych.
Spór dotyczył spółki, która prowadzi działalność w branży stolarki okienno-drzwiowej, w ramach międzynarodowej grupy specjalizującej się w produkcji nowoczesnych, energooszczędnych systemów okien. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że zamierza zrealizować przedsięwzięcie inwestycyjne obejmujące rozbudowę i modernizację istniejącego zakładu. Spółka podkreśliła, że zamierza zrealizować inwestycję na całym terenie, na którym obecnie zlokalizowany jest jej zakład produkcyjny. Ponadto w związku z planowaną inwestycją rozważa wystąpienie z wnioskiem o wydanie decyzji o wsparciu, o której mowa w art. 13 ustawy 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Obecnie jednak nie posiada innych decyzji o wsparciu lub zezwoleń na prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.
Podatniczka zapytała czy po uzyskaniu decyzji o wsparciu, w okresie jej obowiązywania, zwolnieniu z art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o CIT będzie podlegał cały dochód z działalności, prowadzonej na terenie wskazanym w decyzji, w zakresie w niej wskazanym, do limitu przyznanej pomocy publicznej? Sama była przekonana, że tak.
Innego zdania był jednak fiskus. Podkreślił, że regulacje o które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta